Najważniejsze informacje

25.04.2017

Kosztowna dokumentacja drogi Popiołowej

800 000 złotych będzie zarezerwowane przez Rumię na realizację zadania „Budowa drogi Popiołowej”, a dokładnie przygotowanie tylko dokumentacji, a nie budowę. Gmina poniesie takie same koszty jak Kosakowo oraz znacznie bogatsza Gdynia. 

Droga Popiołowa (będzie mieć wlot z ulicy Puckiej w Gdyni, a w Rumi przecinać ulicę Dębogórską i „dolatywać” do I Dywizji Wojska Polskiego) skomunikuje tereny przemysłowo - usługowe. Po jej wybudowaniu samochody ciężarowe nie będą musiały wjeżdżać w miasto, ale póki co trzeba wyłożyć ogromne pieniądze na przygotowanie dokumentacji technicznej. Rumia, Kosakowo oraz Gdynia przeznacą na to takiej samej wysokości środki, być może coś dołożą powiaty wejherowski i pucki (ale będą to drobne kwoty). 

Koszt dokumentacji będzie mieścić się w kwocie 2 - 2,5 mln złotych. Radni Gospodarności popierają budowę drogi, ale uważają, że Rumia powinna dołożyć się proporcjonalnie, a więc wydać na ten cel mniej niż zakładane przez burmistrza 800 tysięcy złotych.  

- Największe korzyści z tej drogi będzie mieć Gdynia. Część ciężkiego transportu, który dziś wjeżdża na estakadę, będzie mógł pojechać tamtędy. Droga Popiołowa to również wyraźny biznes portu. Także i  my zyskamy troszkę, część mieszkańców pojedzie tamtędy - mówi radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski. - Nikt oczywiście nie kwestionuje celowości tej drogi, ona jest potrzebna, ale koszty będą straszne, ponieważ to droga w trudnym terenie, a dofinansowanie może być symboliczne, dlatego uważam, że Rumia powinna dołożyć się proporcjonalnie, a nie w wysokości 1/3 kosztów. 

- Jeśli dokumentacja jest tak kosztowna to droga będzie dużo droższa - mówi radny Gospodarności Henryk Grinholc. - Powstaje pytanie, czy będzie nas na to stać, żeby udźwignąć taką inwestycję, skoro mamy zadania związane z drogami gminnymi. Jestem za budową drogi Popiołowej, ale mam obawy związane z finansowaniem. 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Hanna Luiza Cegielska

Z zawodu fizjoterapeutka; absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje jako fizjoterapeutka w NZOZ „Salubre” – Centrum Rehabilitacji i Masażu w Janowie. Bezpartyjna. Mieszkanka Rumi od 2000 roku ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.