Najważniejsze informacje

31.03.2017 STRAJK NAUCZYCIELI

Nauczyciele w Rumi również protestują

Dzisiejszy (31.03.2017) protest objął wybrane szkoły w całej Polsce. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawia trzy postulaty dotyczące podwyższenia statusu zawodowego, zachowania miejsc pracy i utrzymania warunków pracy i płacy. Jak podają media w Rumi strajk odbywa się w sześciu placówkach (głównie chodzi o Szkołę Podstawową Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 4), w Wejherowie w dwóch (Zespół Szkół Nr 3 oraz Zespół Szkół Nr 9), w Redzie nie ma protestów. Dzięki dyrekcji każde dziecko ma mieć zapewnioną opiekę na czas strajku - szacunkowo w województwie ma protestować połowa szkół (Rano ZNP dopiero zbierał informacje, gdzie pedagodzy ostatecznie zdecydowali się przystapić do protestu. Część nauczycieli miała sie wycofać z powodu zastraszania).

Relacja Radia Gdańsk: 

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/58784-nauczyciele-strajkuja-ale-nie-wszedzie-sprawdzamy-sytuacje-w-trojmiescie

Postulaty w formie zaprezentowanej przez ZNP: 

Podwyższenie statusu zawodowego! Domagamy się 10% podwyżki oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu. DLACZEGO? Od pięciu lat nie było podwyżek w oświacie! Obecnie ministerstwo edukacji przygotowuje nowy system wynagradzania nauczycieli, proponując likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków. To może oznaczać zmniejszenie płac nauczycieli, czyli czeka nas obniżka wynagrodzeń!

Miejsca pracy! Żądamy niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do 31 sierpnia 2022 r. DLACZEGO? Bo w ciągu następnych pięciu lat reforma edukacji może spowodować ogromne zwolnienia w oświacie!

Utrzymanie warunków pracy i płacy! Żądamy niedokonywania na niekorzyść zmian warunków pracy do 31 sierpnia 2022 r. DLACZEGO? Bo w wyniku reformy edukacji każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach!

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Tadeusz Piątkowski

Pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej. W bieżącej kadencji, Rady Miejskiej, podobnie jak w poprzednich, pracuje w Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Wielokrotnie jej przewodniczył. Przez wiele ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.