Najważniejsze informacje

05.01.2017

Orszak Trzech Króli w Rumi

W piątek Święto Trzech Króli czyli Dzień Objawienia Pańskiego. Święto należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.  

Program uroczystości w Rumi: 

11.00 Msza święta (w Parafii pod wezwaniem św. Józefa i Judy Tadeusza na Zagórzu)

12.00 Wymarsz Orszaku po mszy św. Trasa przemarszu będzie prowadzić ulicami: Sabata, Sobieskiego, a następnie Dąbrowskiego i Starowiejską do ronda. 

13.15 Centralne uroczystości (pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy ul. Dębogórskiej). Co roku występują inni artyści (np. w ubiegłym gościem Orszaku była Weronika Korthals, która śpiewała kolędy w języku polskim i kaszubskim). W tym z koncertem wystąpi Agnieszka Skawińska, która jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury. Do mieszkańców zwrócą się ze słowami wstępu prezes fundacji Słowo (współprganizator Orszaku), ks. proboszcz Tadeusz Gut i burmistrz Rumi. 

Od godziny 13.30 Gorący poczęstunek dla mieszkańców (rozdawana bezpłatnie) 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Jolanta Staszewska

Bezpartyjna, zamężna, dwie córki, związana z Rumią od 18 lat. Wykształcenie wyższe, nauczyciel, były dyrektor Gim 2 w Rumi. Wieloletni praktyk i specjalista do ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.