Najważniejsze informacje

21.12.2016

Budżet bez optymizmu

Rada Miejska przyjęła uchwałę budżetową zakładającą na 2017 rok dochody w wysokości 172,1 mln zł i wydatki w wysokości 171,6 mln zł. Wydatki na inwestycje drogowe to niespełna 6 mln zł - Burmistrz Rumi „ucieka” od  zaciągania kredytów, dzięki którym mogłoby zostać zbudowane następne drogi. - Są możliwe dwa podejścia do tej sprawy, to jedno z nich - mówi radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski. 

Wszystkie komisje Rady Miejskiej zaopiniowały pozytywnie projektu budżetu, aczkolwiek na sesji od głosu i poparcia wstrzymali się radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. Pochwalili budowę sygnalizacji świetlnej na ul. Ceynowy, uzyskanie z dotacji państwowych środków na kilka inwestycji oraz koncepcję budowy węzłów integracyjnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na minus odnotowali brak ostatecznej decyzji w sprawie centrum miasta i ratusza, niewystarczające środki na infrastrukturę drogową, a wydawanie pieniędzy na tematy, które nie są tak pilne. 

Ta bardzo delikatna krytyka doczekała się riposty. - Pierwszy głos krytyczny okazał się głosem, który wszyscy źle przyjmują - dziwi się radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski. - Nie musimy się zgadzać we wszystkich sprawach. Taki głos krytyki jest przecież głosem wskazanym, ponieważ to łagodny i taktowny komentarz, który zmusza do myślenia.  

Radni Gospodarności bez hurra optymizmu, ale z nadzieją na realizowanie w Rumi inwestycji poprali przedstawioną uchwałę budżetową.  Stało się to nie bez obaw. - W zakresie zmniejszania zadłużenia i nie zaciągania kredytów wcale nie jestem pewien, czy mieszkańcy są szczęśliwi z tego powodu. Nasze zadłużenie spada, ale równocześnie zmniejsza się ilość inwestycji. To wcale nie jest oznaką bardzo dobrego sposobu gospodarowania, ponieważ wielu mieszkańców chciałoby, żeby miasto zaciągnęło kredyty, zbudowało drogi z tych kredytów i spokojnie spłacało - mówi radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski. - Ale są tutaj możliwe dwa podejścia do tej sprawy.  Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.