Najważniejsze informacje

20.08.2016 ŚWIĘTO DZIAŁKOWCÓW

Rodzinny Ogród Działkowy „Janowo” świętuje XXX-lecie

Zaczęło się od tego, że w 1985 roku grupa zapaleńców postanowiła stworzyć takie miejsce, w którym będzie mogła odpocząć, popracować na świeżym powietrzu, a do wszystkiego jeszcze zjeść zdrowe warzywa. Udało się, ROD „Janowo” ma już okrągłe trzydzieści lat i z tej okazji zorganizował urodziny. W sobotę była zabawa, puchary oraz odznaczenia, które otrzymali zasłużeni działkowcy.

Czy Komisja Organizacyjna, która zawiązała się w 1985 roku spodziewała się, że ogród tyle przetrwa, trudno teraz oceniać. Z pewnością nikt nie spodziewał się propozycji likwidacji ogródków, czemu zdecydowanie przeciwstawiło się ROD „Janowo”, za co otrzymało odznakę „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.

Pierwsze walne zebranie działkowców odbyło się 11 października 1986 roku, a pierwszym prezesem ROD „Janowo” został Marian Błażejak. Zadanie miał niełatwe, ponieważ teren ogrodu (a to ponad 10 hektarów) przy ulicy Kazimierskiej na obrzeżach Rumi w znacznej części był podmokły, zarośnięty i pozbawiony dostępu do energii elektrycznej. I te przeszkody z czasem zostały przez działkowców pokonane! 

Dzisiaj, w 2016 roku ROD „Janowo” może poszczycić się wieloma zadbanymi ogródkami, solidnym ogrodzeniem, alejkami, ładnym domem działkowca, który stoi przy jednym z wejść i placem, na którym w sobotę zostały zorganizowane urodziny z udziałem tutejszych działkowców oraz zaproszonych na tę zabawę gości ogrodu, w tym Burmistrza Rumi - działkowcy przypomnieli Michałowi Pasiecznemu, że chcieliby określonego zapisu w planie zagospodarowania terenu – jednoznacznego określenia, że w tym miejscu znajduje się Rodzinny Ogród Działkowy „Janowo”, co byłoby gwarancją, że altanki nie zostaną uznane za samowolę budowlaną.


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.