Najważniejsze informacje

21.11.2014 II TURA NIEBAWEM

Jest się nad czym zastanowić

            Jak Państwo już wiecie wybory na Burmistrza Miasta Rumi nie zostały rozstrzygnięte. 30 listopada 2014 r. odbędą się wybory uzupełniające (chyba, że PKW coś jeszcze wymyśli…). Czas na przemyślenia.

            Często jest tak, że wokół siebie dokonujemy różnych zmian, które mają nam coś poprawić, ułatwić czy też podnieść komfort życia. Taka chęć zmian  pojawia się także po dość długim sprawowaniu urzędu przez tę samą osobę czy ugrupowanie polityczne. Jednak wiemy z doświadczenia, że „nowe” nie zawsze  oznacza „lepsze”. Nie jest także dobre wprowadzanie zbyt wielu zmian w jednym czasie. Warto rozważyć, czy ten „czas na zmiany” przyniesie coś dobrego dla miasta i jego mieszkańców, czy też je w czymś ograniczy.

             W obecnej sytuacji w  Radzie Miejskiej Rumi zasiądzie 15 nowych, młodych pełnych zapału radnych. Młodość i zapał może czynić cuda. Ułatwia jednak także popełnianie błędów. Nowy burmistrz to okres wielu zmian personalnych, w tym  zmian zastępców burmistrza. Już słychać sygnały o kłótniach w obozie zwycięzców, którzy rozpoczęli  walkę o podział łupów, chociaż „niedźwiedź jeszcze żywy”. Rozsądek podpowiada, że doświadczony w kierowaniu sprawami miasta samorządowiec u steru władzy wykonawczej byłby  w takiej sytuacji wielkim atutem. Atutem byłby  także profesjonalny zespół zastępców, którzy znają problemy miasta i przepisy, którym samorząd podlega. 

             Jest to tym bardziej ważne, że nadchodzi okres nowego rozdziału środków z UE. Aby je dostać, trzeba umieć się poruszać w zawiłych gąszczach przepisów i korytarzach wielu urzędów a przy tym trzeba to zrobić szybko i bezbłędnie!  Warto  podkreślić, że nasze miasto zostało dobrze przygotowane od strony finansowej do możliwości sięgnięcia po pieniądze UE z wielu programów. Potwierdzeniem tego faktu jest radykalne zmniejszenie zadłużenia, które spadło do ok. 40% (wobec dopuszczalnych prawem 60%). Naszą sytuację finansową potwierdza ranking  pisma „Wspólnota Samorządowa” z 30 października 2014 roku, w którym Rumia, w kategorii „SUKCES EKONOMICZNY” zajęła 1 miejsce w województwie pomorskim za okres ostatniej kadencji. 

Jest się więc nad czym zastanawiać. 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Henryk Grinholc

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność charytatywną. Wspomaga organizacje pozarządowe, kościoły, mieszkańców. Beneficjenci różnych akcji pomocowych zawdzięczają mu wsparcie zarówno finansowe ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.