Najważniejsze informacje

12.11.2014 SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD KANDYDATÓW

Kto burmistrzem …

Niedługo ktoś z 3-ki kandydatów zostanie burmistrzem naszego, prawie 50 000 miasta. Kim są i co sobą reprezentują poszczególni kandydaci? Pokusiłem  się o subiektywną ocenę każdego z nich. 

 

Michał Pasieczny. Typowy działacz partyjny, kandydat partyjny Platformy Obywatelskiej. Jego dobrą cechą jest młody wiek. Ma wykształcenie wyższe. Młody wiek  byłby lepszą  cechą gdyby w ślad za nim szła odrobina doświadczenia zawodowego. Z braku doświadczenia zawodowego kandydata wynika kłopot z pisaniem o sobie. Napisał on o sobie „Mistrz Polski”. W jakiej dyscyplinie? I czy w ogóle o sport chodzi -tego  już nie napisał. Po prostu uniwersalny mistrz Polski!  Słabo  wypada jego własny opis pracy zawodowej: „11 lat pracy zawodowej,  serwis, doradztwo”.  Jaki serwis?  Jakie doradztwo? Komu i w jakiej dziedzinie? Mocno inny obraz jego kariery zawodowej wyłania się z dokumentów. W jego oświadczeniach majątkowych widać spory kredyt, zasiłek dla bezrobotnych i …aż cztery tysiące dochodu  z pracy zawodowej w ostatnim roku. Michał Pasieczny jest za to skuteczny w działaniu politycznym. W swojej krótkiej działalności politycznej w PO osiągnął wiele. W rewolucyjny sposób  został przewodniczącym PO w Rumi, odsuwając od władzy poseł Krystynę Kłosin oraz jej zwolenników. Zgodnie z regułami partyjnymi, stał się więc najważniejszą osobą w partii i automatycznie kandydatem na burmistrza, pomimo iż wśród członków PO w Rumi jest kilku dużo lepiej przygotowanych od niego kandydatów do tej funkcji. Równie szybko poszło mu zdobycie funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej: wystarczyło zerwać umowę koalicyjną oraz pozbawić różnych funkcji czterech swoich partyjnych kolegów. Teraz przed nim kolejny cel –fotel burmistrza. Zamiast opracowania spójnego programu dla miasta postawił na język obrazkowy. Rumia jest niebieska od jego plakatów i banerów. Pełno go wszędzie, na słupach,  na parkingach a nawet na cmentarzu w Święto Zmarłych. 

A w programie np.  hasło „Wprowadzenie apteki całodobowej w Rumi” wypełnia treść „Nie będziemy blokować budowy szpitala na wyjeździe z Rumi na Kazimierz”.

 

Bogdan Formela. Od wielu lat, działacz i pracownik harcerstwa. Wykształcenie średnie.  W wyborach na burmistrza reprezentuje …harcerstwo. Stało się tak dlatego,  że swój  Komitet Wyborczy umieścił w Harcówce, na ul. Włókienniczej. Jak wynika z jego życiorysu dla harcerstwa zrobił wiele, m.inn. zbudował harcówkę i jacht pełnomorski oraz Harcerski Ośrodek  Centrum Przygody, którego od 7 lat jest etatowym komendantem. Organizuje wiele pożytecznych akcji skierowanych do ludzi młodych a także ubogich. W kampanii wyborczej nie ustrzegł się, niezgodnego z prawem, wykorzystywania młodocianych harcerek oraz symboli harcerskich, a nawet wizerunku innych dzieci i ludzi dorosłych bez ich wiedzy i zgody.  Jako pierwszy na Wybrzeżu, w trybie wyborczym skierował sprawę do sądu przeciwko kontrkandydatce, przegrywając ją w obu instancjach. Ta słaba znajomość prawa poważnie osłabia walory tego kandydata.  Słabością jest także zadziwiający brak skuteczności w budowaniu własnego …domu.  Jak wynika z jego oświadczeń majątkowych, od ośmiu lat jego dom, o powierzchni 74 m2 jest ciągle w budowie. Od „domu w budowie”  właściciel nie płaci podatku od nieruchomości. Podpowiadamy więc kandydatowi, który tak wiele mówi o zadłużeniu miasta,  jak poprawić finanse miasta –dokończyć budowę domu! Język pisany kandydata ma wiele cech języka przebarwionego, wręcz gadulstwa. Nie ustrzegł go nawet w swojej ulotce. Oceńcie Państwo sami, co miał na myśli kandydat Bogdan Formela pisząc: „Zrealizowanie Waszych postulatów wymaga opracowania wieloletniego planu realizacji, który określi porozumienie wspólnie uzgodnionych celów i potrzeb realnych do wykonania podczas 4 letniej kadencji jak również dołożenie wszelkich starań by rozpoczęte realizacje zostały wykonane w następnej kadencji nowych władz.”  

 

Elżbieta Rogala Kończak.  Burmistrz Rumi od 3 kadencji. Wykształcenie wyższe, absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Jej mocną stroną jest doświadczenie w zarządzaniu miastem, skuteczność w osiąganiu celów a także duże poparcie społeczeństwa. W ostatnich wyborach, pomimo iż przeciwnicy byli z „najwyższej półki” zwyciężyła bezapelacyjnie w pierwszej turze zdobywając prawie 65% głosów. Pani Elżbieta zna doskonale swoje Miasto  i Miasto także zna panią Elżbietę. Skuteczna w zdobywaniu pieniędzy z różnych źródeł, złośliwi w tym kontekście przypominają przysłowie „gdzie diabeł nie może…”.  Doprowadziła do powstania w Rumi wielu ważnych dla miasta  inwestycji, takich jak basen,  sala gimnastyczna w SP nr 10, boiska Orlik, ulica Dąbrowskiego, Kamienna, Cegielniana-Leśna i wiele, wiele innych. Ostatnią z nich jest znana w całym kraju placówka o nazwie Stacja Kultura, w której w ciągu 6 tygodni przybyło 1200 całkowicie nowych czytelników! Chce scalić miasto usprawniając jednocześnie system komunikacji poprzez budowę tunelu pod torami w centrum miasta na ul. Piłsudskiego. 

Jej słabą stroną –jak mówią jej przeciwnicy –jest mówienie zbyt konkretne, po prostu -prawda w oczy. Pani Elżbieta mówi „jak jest”, bez owijania w bawełnę,  niczym słynny Max Kolonko, co nie wszystkim się podoba. Ale ten język cechuje ludzi skutecznych. Podobnym językiem konkretów jest napisany  program ugrupowania  Elżbiety Rogali Kończak:  „Przyjmujemy zobowiązanie zbudowania nie mniej niż 3 km nowych chodników w każdym roku” czytamy w nim między innymi.

 

Tadeusz Piątkowski Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.