Najważniejsze informacje

05.11.2014 WIRTUALNY CZY NA PIŁSUDSKIEGO

Czego brakuje bardziej

Czego  brakuje w systemie drogowym Rumi? Bardzo brakuje wygodnego połączenia Szmelty z resztą miasta, którą oddzielają trudne do pokonania linie –kolejowa z 4 torami oraz droga krajowa z rekordowym w skali kraju nasileniem ruchu. Takim połączeniem z całą pewnością mógłby być tunel pod torami, w centrum miasta -na wysokości ul. Piłsudskiego a nie jak chcą niektórzy „gdzieś, na razie w nieokreślonym miejscu,  na granicy z Gdynią”, którego dokumentacja podobno „leży gdzieś w szufladzie od kilkudziesięciu lat”.  Przeciwnicy tej lokalizacji  krzyczą, że jest nam potrzebny tunel żeby ułatwić jazdę do Gdyni. Oczywiście, przydało by się ułatwienie jazdy także w kierunku Gdyni! Ale myślę, że bardziej tunel jest potrzebny do zintegrowania miasta w jedną spójną całość niż li tylko do jazdy w kierunku Gdyni. Tunel w centrum, na przedłużeniu Piłsudskiego rozwiązuje trzy problemy naraz – łączy Szmeltę z resztą Rumi, ułatwia jazdę w kierunku Gdyni oraz jazdę w kierunku Wejherowa -z ominięciem drogi krajowej!  I daje korzyści mieszkańcom każdej części miasta. Rozpatrując te dwie alternatywy nie sposób pominąć faktu, że budowa tunelu na Piłsudskiego ma bardzo duże szanse na realne pieniądze, w znacznej części pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Druga alternatywa, która na razie istnieje jedynie w wirtualnej przestrzeni i w programie wyborczym naszych konkurentów –musiałaby być zrealizowana wyłącznie z pieniędzy miasta. W  praktyce to oznacza, że nigdy! 

Jeśli więc zastanawiamy się, którą wybrać alternatywę to musimy odpowiedzieć sobie na takie pytanie: 

Czy jestem za zbudowaniem  do 2016 roku tunelu na wysokości ul. Piłsudskiego, który połączy Szmeltę z resztą miasta, ułatwi jazdę do Wejherowa  mieszkańcom połowy miasta z pominięciem drogi krajowej oraz do Gdyni i zostanie wybudowany co najmniej w połowie ze środków zewnętrznych?

Czy też jestem za tunelem (wiaduktem?) w bliżej nieokreślonym miejscu na granicy z Gdynią, w bliżej nieokreślonym czasie bo  na razie nie ma nawet „koncepcji chyba jeszcze” (cytat z wypowiedzi kandydata PO na burmistrza), który zbudujemy wyłącznie za własne pieniądze.

Nie bez znaczenia jest  fakt, ze torowisko kolejowe im bliżej granicy z Gdynią tym gwałtowniej się poszerza! Nie trzeba być fachowcem by wiedzieć, że im dłuższy tunel (wiadukt) tym koszty będą większe.  Wszystko więc wskazuje na to, że tak naprawdę mamy do wyboru takie dwa warianty: realny na Piłsudskiego i wirtualny –istniejący wyłącznie w programie PO.Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.