Najważniejsze informacje

03.11.2014 CORAZ LEPIEJ, ALE...

Jak się nam dzisiaj jeździ w Rumi ?

Warto pokusić się o ocenę zmian w systemie komunikacji w naszym mieście w ostatniej kadencji a może można nawet w szerszej perspektywie czasowej ostatniego dziesięciolecia. 

Żyjemy  w mieście rozciętym na dwie nierówne części przez linię kolejową oraz drogę krajową. Pomimo tego jesteśmy miastem coraz lepiej skomunikowanym z Gdynią i Wejherowem. Mamy dwie główne ścieżki komunikacji. Niezawodną SKM i sieć linii autobusowych -lepszą do Gdyni. Zbudowanie ciągu ulic Cegielniana –Leśna stworzyło atrakcyjne, alternatywne połączenie drogowe z Wejherowem i Redą (a nawet Półwyspem…), niezależne od częstych korków na drodze krajowej –ważne szczególnie latem. Mamy wreszcie jasną perspektywę na drugie alternatywne połączenie z Redą i trasą na Półwysep poprzez ulicę Kosynierów. Ta „najdłuższa historia budowy najkrótszej ulicy” właśnie weszła w fazę finałową. Zbudowaliśmy ciąg ulic Kazimierska-Bukowa -Chełmińska z ważnym węzłem dla wód deszczowych, który dał szansę na budowę kolejnych ulic. Zbudowaliśmy bardzo ważną dla Szmelty ul. Kamienną,  ul. Częstochowską, Łokietka , Miłosza, Gdyńską i Sopocką…I wiele odcinków wielu innych ulic. Do wielu domów na mniejszych ulicach, mniej ważnych dla układu komunikacyjnego miasta,  dzisiaj można łatwiej dojechać za sprawą utwardzenia płytami YOMB –powstało blisko 10 km  takich dróg. 

Czy to dużo czy mało? Zależy do czego się porównamy! Jeśli do skali potrzeb to ciągle jeszcze nie możemy być zadowoleni. Jeśli do możliwości finansowych –to zrobiliśmy tyle ile w tych warunkach można było. W „tych warunkach” bo jak pamiętamy Rada Miejska kierowana przez M.Pasiecznego notorycznie nie wyrażała zgody na sprzedaż działek, z których dochód jest żródłem finansowania budowy dróg.  

Warto jednak pamiętać, że jeszcze 10 lat temu autobusy komunikacji miejskiej odmawiały nam kursowania po naszej głównej ulicy Dąbrowskiego - z uwagi na jej fatalny stan techniczny. Dzisiaj śmigają po niej autobusy niskopodłogowe. 

Ale to w niczym nie zmienia faktu, że ciągle jeszcze najbardziej nasze miasto potrzebuje budowy dróg. Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Henryk Grinholc

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność charytatywną. Wspomaga organizacje pozarządowe, kościoły, mieszkańców. Beneficjenci różnych akcji pomocowych zawdzięczają mu wsparcie zarówno finansowe ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.