Najważniejsze informacje

26.10.2014 ULGI DLA WIELKICH ZAMIAST KILKU ULIC?

Komu zrobiliśmy prezent?

Podatki stanowią podstawowe źródło stałych dochodów własnych miasta.  Z trzech  głównych: PIT, CIT oraz podatku od nieruchomości - gmina ma wpływ tylko na podatek od nieruchomości  i to w granicach ustalonych przez ministra. 

Z analizy danych z czterech minionych lat wynika, że podatek od nieruchomości płacą głównie osoby prawne, zajmujące się działalnością gospodarczą. W realiach Rumi są to przede wszystkim obiekty wielko powierzchniowe prowadzące globalną działalność handlową typu Auchan, Castorama, Lidl, Biedronka itp., nie narzekające na swoją kondycję finansową.  To od nich pochodzi aż 63% podatków od nieruchomości. 

W naszym mieście podatki od nieruchomości są najniższe w okolicy, niższe niż w Redzie i Wejherowie. Jest tak za sprawą części radnych, którzy nie zgodzili się na ich podniesienie do wartości max. określonych przez ministra. Kto na tym zyskał najwięcej? Te wielkie firmy które mają się świetnie i spokojnie mogłyby, swoimi dochodami podzielić się z miastem.  

Dlaczego o tym piszemy? Bo dzisiaj Ci sami radni, którzy bali się podwyższyć podatki od nieruchomości narzekają na burmistrz miasta,  że nie zbudowała więcej dróg. Nie mają też żadnych ograniczeń w formułowaniu  wydatków budżetowych proponowanych w swoich programach wyborczych. Mnożą je bez umiaru, populistycznie wskazując kolejne, nowe tytuły inwestycyjne, przemilczając że do ich sfinansowania potrzebne są wpływy podatkowe. 

W grupie tych radnych są obydwaj kandydaci do fotela burmistrza miasta - Michał Pasieczny z PO oraz Bogdan Formela z „ponad podziałami”. Ich programy są bogate w obietnice wyborcze,  ale w żaden sposób nie odnoszą się do konieczności zapewnienia im źródeł finansowania. 

Obiecywać przysłowiową "kiełbasę wyborczą" jest łatwo. Trudniej znaleźć na nią pieniądze. To wymaga kompetencji, wiedzy i odwagi w zarządzaniu tak dużym organizmem miejskim jakim jest Rumia. Tych umiejętności trudno nabyć grając całe życie w rugby czy też prowadząc obozy harcerskie. Warto o tym pamiętać…Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Tadeusz Piątkowski

Pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej. W bieżącej kadencji, Rady Miejskiej, podobnie jak w poprzednich, pracuje w Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Wielokrotnie jej przewodniczył. Przez wiele ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.