Najważniejsze informacje

25.10.2014 WIEK, PARTYJNI-BEZPARTYJNI, WYKSZTAŁCENIE …

Wybory samorządowe w statystyce

            Ciekawostek z wyborów ciąg dalszy -na podstawie raportu przedstawionego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej stworzonego na podstawie wyników wyborów ogłoszonych przez Państwową Komisję Wyborczą oraz badań CBOS.

Wiek. Jeśli chodzi o wiek wybranych w ubiegłych wyborach włodarzy miast to 42%  prezydentów ma wiek z przedziału 45-54 lat, 32 % jest z przedziału 55-64 lat i tylko 18% w przedziale wiekowym 35-44 lat.

Partyjni-bezpartyjni. A ilu wybranych burmistrzów pochodzi z partii politycznych? Tu statystyki są bezlitosne dla partyjnych kandydatów. Aż 84% wybranych burmistrzów to kandydaci niezależni a tylko 16% -partyjni.

Wykształcenie. Zarówno roku 2006 jak i w 2010 prezydentami, burmistrzami i wójtami najczęściej zostawali ludzie a wykształceniem wyższym. Np. burmistrzami  miast w ostatnich wyborach samorządowych zostało aż 92,5% kandydatów z wykształceniem wyższym. W wyborach prezydenckich prawie wszyscy zwycięzcy (ponad 97%) legitymowali się także wyższym wykształceniem. Co ciekawe nawet wyborach na wójta wyborcy wyraźnie preferowali kandydatów z wykształceniem wyższym powierzając im tę funkcję w 84% przypadków.

 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Hanna Luiza Cegielska

Z zawodu fizjoterapeutka; absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje jako fizjoterapeutka w NZOZ „Salubre” – Centrum Rehabilitacji i Masażu w Janowie. Bezpartyjna. Mieszkanka Rumi od 2000 roku ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.