Najważniejsze informacje

18.10.2014 A W RUMI OKRĘGI JEDNOMANDATOWE

Słabość partii w okręgach jednomandatowych

Wybory jednomandatowe to w Rumi nowość , która powróciła do nas po wielu latach. System wyborów jest prosty i jasny dla obywateli. Rumia została podzielona na 21 okręgów. W każdym okręgu startuje tylu kandydatów ilu zostało zgłoszonych. Mandat radnego zdobywa tez z kandydatów, który uzyskał największą liczbę głosów. To całkowicie inna sytuacja w stosunku do ubiegłych  wyborów. Tutaj szyldy partyjne mają drugorzędne znaczenie, nie ma żadnych „premii” dla silnych ugrupowań. Nie ma też sensu wystawianie po kilku kandydatów w tym samym okręgu wyborczym –bo to na skutek podziału głosów zmniejsza szanse każdego z nich. Nie ma także sensu wystawianie kandydata na burmistrza jako kandydata na radnego, bo jego głosy nie promują w żaden sposób ugrupowania.  

W poprzednich wyborach samorządowych w Polsce, w roku 2010 system wyborów jednomandatowych obowiązywał w miastach do 20 000 mieszkańców. Jak wypadły w tych wyborach partie polityczne a jak ugrupowania bezpartyjne?  CBOS zbadał tę sytuację.  Z raportu przedstawionego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej,  wynika, że najwięcej mandatów zdobyły ugrupowania lokalne bo aż 76% wszystkich mandatów. Partie polityczne zdobyły pozostałe 24%, w tym PO 3,05% a PiS 5,1%. A jak wyglądał  ten wynik w województwie pomorskim? Znacznie gorzej. Wszystkie partie polityczne, w wyborach jednomandatowych w 2010 roku  zdobyły na Pomorzu łącznie zaledwie 8,7% mandatów radnych. Tak trzymać! Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Hanna Luiza Cegielska

Z zawodu fizjoterapeutka; absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje jako fizjoterapeutka w NZOZ „Salubre” – Centrum Rehabilitacji i Masażu w Janowie. Bezpartyjna. Mieszkanka Rumi od 2000 roku ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.