Najważniejsze informacje

09.11.2014 CZY KANDYDACI POWAŻNIE TRAKTUJĄ WYBORCÓW?

Dwie sroki za ogon...

Łączyć mandatu radnego z funkcją burmistrza miasta nie wolno. Wykluczają to przepisy ordynacji wyborczej. Nie przeszkadza to jednak dwóm kandydatom na burmistrza Rumi. Zarówno B. Formella - tzw. kandydat "niezależny ponad podziałami", jak i M. Pasieczny - kandydat PO, startują w wyborach na obydwie te funkcje. Czyżby zapomnieli, ze w Rumi są wybory w okręgach jednomandatowych?

Przepisy nie zabraniają równoczesnego ubiegania się o mandat radnego i burmistrza – lecz, w wyborach jednomandatowych jest to kompletnie bez sensu a rodzi skutki finansowe dla społeczeństwa. W przypadku wyboru takiego kandydata  na obydwie funkcje - wybrany burmistrz musi zrezygnować z mandatu radnego. W takim przypadku, od razu po wyborach muszą zostać zarządzone dodatkowe wybory uzupełniające do Rady Miasta w tym okręgu, w którym wybrany burmistrz uzyskał także mandat radnego. Dodatkowe wybory  na koszt podatników. 

Czy to dublowanie szans oznacza niepoważne traktowanie wyborców i  cwaniactwo na koszt podatnika? Myślę, że raczej pokazuje brak wiary kandydatów w możliwość wygrania wyborów na burmistrza...Albo jedno i drugie.

Uczciwie, szanując wyborców, byłoby postawić sprawę jasno: mam dobry program dla Rumi, jestem do niego przekonany, i kandyduję wyłącznie na stanowisko burmistrza. Poddaję siebie i swój program weryfikacji w demokratycznych wyborach. Jeśli wierzę, że wygram –i zostanę burmistrzem, to nie funduję społeczeństwu żadnych dodatkowych kosztów. Tymczasem jest tak, że obydwaj kandydaci postanowili łapać dwie sroki za ogon. A że to mało honorowe i na koszt podatników? To nieważne. Przecież kandydują „dla dobra mieszkańców”, "niezależnie i ponad podziałami". Zapomnieli  o mądrym i pouczającym porzekadle o dwóch srokach...

 Tadeusz Piątkowski

 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Tadeusz Piątkowski

Pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej. W bieżącej kadencji, Rady Miejskiej, podobnie jak w poprzednich, pracuje w Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Wielokrotnie jej przewodniczył. Przez wiele ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.