Najważniejsze informacje

26.09.2014 CZY ZBUDUJEMY RONDO

O rondzie na skrzyżowaniu Pomorskiej i Gdańskiej na sesji RM

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej radny Piątkowski przypomniał, że na skrzyżowaniu Pomorskiej i Gdańskiej ciągle dochodzi do zdarzeń i wypadków drogowych i zapytał o szansę na jego przebudowę na skrzyżowanie z ruchem okrężnym czyli klasyczne rondo.  Policjanci także    potwierdzili, ze nowe znaki STOP nie spełniły swej roli. W odpowiedzi burmistrz ds gospodarczych odpowiedział, że jedynym  kompleksowym rozwiązaniem jest przebudowa tego skrzyzowania i zrobienie tam klasycznego ronda. Ponieważ spodziewamy się kolejnego zwiększenia ruchu na tej trasie, w związku z przedłuzeniem ulicy Kosynierów aż do Redy, burmistrz zapowiedział że budowa ronda zostanie umieszczona w przyszłorocznym budżecie. Trzymamy za słowo. Jest to jedyne skrzyżowanie na tej trasie bez ronda. 

Sprawdziliśmy także   czy koszt budowy  tego ronda mógłby sie zmieścić w tzw budżecie obywatelskim. Niestety, wg szacunków inżynierii miejskiej, koszt budowy tego ronda znacząco przekracza zakres finansowy dla inwestycji możliwych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. 

Przypominamy co o tym pisalismy na początku sierpnia:

W ostatnim dniu lipca, w Janowie, na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Gdańskiej doszło do kolejnego wypadku. Tym razem zderzyły się 3 samochody. Interweniowała straż pożarna,  karetka pogotowia i policja. 

To już kolejny (kilkunasty!) wypadek na tym skrzyżowaniu.  I wydaję się, że nie sposób obwiniać za to wyłącznie kierowców. Rozwiązanie komunikacyjne na tym skrzyżowaniu  chyba jednak nie zdało egzaminu. Wydaje się także, że nie pomogły postawione niedawno znaki stopu (nagminnie łamane zresztą). Czas pomyśleć o radykalnych zmianach  na tym skrzyżowaniu zanim dojdzie tam do najgorszego. Jedynym sensownym  rozwiązaniem jest chyba zmiana organizacji ruchu na ruch okrężny, czyli klasyczne rondo. Miejsca jest wystarczająco dużo aby to zrobić.  Kompletna przebudowa jest  dość kosztowna. A może wystarczy narysować tam koło i wprowadzić zasadę ruchu okrężnego. Co na to fachowcy...?Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Henryk Grinholc

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność charytatywną. Wspomaga organizacje pozarządowe, kościoły, mieszkańców. Beneficjenci różnych akcji pomocowych zawdzięczają mu wsparcie zarówno finansowe ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.