Najważniejsze informacje

27.05.2014 SZUKANIE WINNYCH PORAŻKI…

Echa Walnego Zebrania w SM Janowo

Minął miesiąc od zakończenia batalii wyborczej w największej rumskiej spółdzielni mieszkaniowej –SM Janowo. W wyborach jak wiadomo starły się dwa obozy –obóz „sprawdzonych”  działaczy spółdzielni jakoby wspierany przez Panią Burmistrz oraz obóz  „rewolucyjny”,  –wspierany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej M. Pasiecznego. Jak wiadomo zwycięsko z tego starcia wyszedł  obóz „sprawdzonych”, który zdobył 11 mandatów w nowej RN SM Janowo.  Obóz „rewolucjonistów” M.Pasiecznego poniósł dotkliwą porażkę bo nie zdobył ani jednego mandatu. Jak to zwykle bywa,  po porażce szuka się winnych. Zwykle poza sobą, bo mocno są zakorzenione w naszej mentalności poglądy, że winni są zawsze „oni” a nie my sami. 

I tą winną zdaniem rewolucjonistów ma być Burmistrz naszego miasta. Czemu? Bo w otwarty sposób, publicznie na forum Walnego zebrania popierała grupę „sprawdzonych”. Przy okazji poinformowała publicznie zebranych, kto stoi za grupą „rewolucjonistów”. Dzisiaj już dla wszystkich jest jasne, że grupę tę wspierał Przewodniczący Rady Miejskiej M.Pasieczny. Wspierał nie w publicznej, otwartej debacie jak Burmistrz  grupę „doświadczonych”, ale spotykając się z nią w zaciszu pewnej rumskiej restauracji, a więc ani na terenie Urzędu Miasta ani na terenie SM Janowo. Ważną ciekawostką jest, że Przewodniczący nie jest członkiem ani nawet mieszkańcem SM Janowo, w przeciwieństwie do Pani Burmistrz, która jest członkiem SM Janowo od lat 30.

Pragniemy wyjaśnić, ze  Burmistrz zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym „kieruje sprawami gminy i reprezentuje ją na zewnątrz” podczas gdy zadaniem przewodniczącego rady jest „wyłącznie organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad rady” (cytaty z ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990, tekst jednolity Dz. U. 2013.594 j.t.). 

Od niepamiętnych czasów na wszystkie  Walne Zebrania SM Janowo byli zapraszani burmistrzowie miasta, i wszyscy przychodzili.  Był więc wielokrotnie burmistrz Jan Klawiter, był burmistrz T.Wolski, była burmistrz E. Rogala Kończak. Obecna Burmistrz (od ponad 30 lat jest członkiem SM Janowo) zawsze -nawet gdy nie była burmistrzem, była obecna na Walnych Zebraniach. Zapraszani Burmistrzowie dostawali  prawo głosu podczas Walnego Zebrania i z tego prawa zawsze korzystali. Z tego samego  prawa skorzystała także w tym roku Pani Burmistrz, która znana jest z tego, że mówi jak jest, bez owijania w bawełnę. I to właśnie pokonani rewolucjoniści uznają za przyczynę swojej porażki. 

Tymczasem prawda wydaję się być banalnie prosta. Jak pokazuje analiza wyników wyborów cząstkowych, (na poszczególnych grupach)  potajemne "szkolenia" Pana Przewodniczącego a także publiczne wystąpienie Pani Burmistrz nie miały kluczowego znaczenia dla  wyniku wyborów. Mieszkańcy obejrzeli i wysłuchali prezentacji wszystkich kandydatów i, tak się wydaje, podjęli swoje własne  decyzje.

PS. Ciekawi nas kto i za czyje pieniądze sfinansował drukowanie kilku tysięcy kolorowych ulotek grupy „rewolucjonistów”? 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Henryk Grinholc

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność charytatywną. Wspomaga organizacje pozarządowe, kościoły, mieszkańców. Beneficjenci różnych akcji pomocowych zawdzięczają mu wsparcie zarówno finansowe ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.