Najważniejsze informacje

19.05.2014 CO SŁYCHAĆ W LOKALNEJ POLITYCE -PISZE RADNY ALEKSANDER KUBINA

Porażka Pana Przewodniczącego

Polityka, polityka. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z różnymi zachowaniami osób konkurujących ze sobą w wyborach samorządowych.

Chciałbym wrócić w swoich przemyśleniach do zerwanej przez PO (raczej przez jej dwóch członków) koalicji z Gospodarnością w Radzie. Panowie M. Pasieczny i A. Sinicki (PO) wykorzystując niewielką przewagę koalicji dokonali przewrotu w Radzie Miejskiej co umożliwiło powstanie nowej „koalicji” -resztek PO z PiS-em i Samorządnością K. Klawitera a w konsekwencji objęcie stanowiska przewodniczącego przez organizatora „puczu”-  M. Pasiecznego. 

Swoim działaniem spowodował on odejście ze stanowisk 2 wiceburmistrzów, przewodniczących 2 komisji, wiceprzewodniczącego RM a także doprowadził do rezygnacji 4 radnych z  Platformy Obywatelskiej. Obecnie klub PO w Radzie Miejskiej liczy 2 osoby, a było ich na początku kadencji sześciu! To są prawdziwe osiągnięcia PO kierowanej przez  M. Pasiecznego! 

Straty rumskiej  PO nie przyniosły jednak strat  M.Pasiecznemu. Jak na razie postępowanie M. Pasiecznego przynosiło mu osobiste korzyści.  Jakie? Ano np. poprzez doprowadzenie  do sytuacji, w której  Przewodnicząca Koła PO w Rumi, pani Poseł K. Kłosin  zrezygnowała z funkcji on właśnie objął tę funkcję. Zerwanie przez niego koalicji w Radzie Miasta  doprowadziło do odwołania Przewodniczącego RM (T. Piątkowskiego) i objęcia przez niego tego stanowiska...

Nie wszystkie działania M. Pasiecznego kończą się jego sukcesem. Podjęta ostatnio próba destabilizacji dobrze funkcjonującej Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo na szczęście nie powiodła się. Grupa 11 osób -mieszkańców spółdzielni , kandydatów do RN, zorganizowana i „przeszkolona” przez panów Pasiecznego i Sinickiego miała za zadanie zdobyć większość w Radzie Nadzorczej SM Janowo. W konsekwencji miało to przynieść odwołanie Zarządu  i podporządkowanie Spółdzielni, jak za dawno minionych czasów, partii politycznej Pana Pasiecznego.

Czy  te działania można wytłumaczyć  tylko ambicjami politycznymi M. Pasiecznego? Sądzę, że  mają one bardziej  przyziemny charakter. Warto przypomnieć, że przed przewrotem  w Radzie Miejskiej jak i przed wyborem na radnego, pan M. Pasieczny utrzymywał się z ...zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie  otrzymuje 1.860 zł diety za pełnienie funkcji Przewodniczącego. Przewrót był bardzo opłacalny. Opłacalny nie dla organizacji której przewodniczy M.Pasieczny, ale dla niego osobiście.

Należy w tym miejscu  zapytać pana M. Pasiecznego,  czy przygotowując i "szkoląc" 11 kandydatów do Rady Nadzorczej, którzy mieli umożliwić mu  podporządkowanie SM Janowo –  nie przekroczył uprawnień Przewodniczącego RM Rumi? Warto także zapytać o to kto sfinansował koszty  wyprodukowania  kilku tysięcy  ulotek  (a raczej kolorowych folderów) z  kandydatami pana Pasiecznego do RN?  

Moim skromnym zdaniem wtrącanie się przewodniczącego Rady Miasta, (i rumskiej PO), do  spraw spółdzielni mieszkaniowej jest nie tylko nieetyczne i gorszące ale stanowi wyraźne nadużycie władzy! Mimo bardzo młodego wieku M.Pasiecznego próbuje on wrócić  do czasów minionych, gdzie wszystkimi instytucjami rządziła jedynie słuszna wówczas partia polityczna. Przecież „szkoleni”  kandydaci pana Pasiecznego,  mieszkańcy SM,  mieli świadomość że są "szkoleni" przez przewodniczącego Rady Miejskiej Rumi! Zapewne dlatego dali się namówić na te "szkolenia",  że prowadził je nie kto inny tylko przewodniczący Rady Miejskiej Rumi. Tymczasem Pan Pasieczny  reprezentował  na tych spotkaniach tylko obywatela Pasiecznego, który nie jest ani członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo ani nawet jej mieszkańcem! 

Nawiasem mówiąc osobowość i postępowanie  M. Pasiecznego przypomina mi   Ferdynanda Kiepskiego z kultowego serialu telewizyjnego. Jest zaradnym,  nie pracującym zawodowo, fachowcem dla którego jednak nie ma odpowiedniej pracy oferowanej przez „pośredniak”. Niektórzy moi znajomi i część internautów uważają, że kopia przerosła nawet oryginał! Najbardziej niebezpieczne jest to, że jak twierdzi pan A. Sinicki,   pan M. Pasieczny jest najlepszym i jedynym kandydatem na objęcie stanowiska Burmistrza  w naszym mieście. Sam Ferdynand Kiepski by na to nie wpadł...

                                                                                                                                                           Aleksander KubinaPozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Tadeusz Piątkowski

Pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej. W bieżącej kadencji, Rady Miejskiej, podobnie jak w poprzednich, pracuje w Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Wielokrotnie jej przewodniczył. Przez wiele ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.