Najważniejsze informacje

14.03.2014 TRWA DOCHODZENIE

Kto zniszczył drzewa przy przychodni na Derdowskiego?

W lutym opisaliśmy zdarzenie, które miało miejsce za budynkiem przychodni przy ulicy Derdowskiego /od ul. Pułaskiego/. A mianowicie, na terenie nowo realizowanej tam inwestycji, wzdłuż wewnętrznej strony płotu okalającego teren budowy zdewastowano pięć niegdyś pięknych klonów. Drzewa zostały po prostu ogłowione. Zostały pozbawione całkowicie korony na wysokości ok. 3m, uniemożliwiając tym samym ich odrodzenie się. Nie dość tego, następnego dnia na terenie inwestycji wykonano głębokie wykopy, a w trakcie prac mocno uszkodzono system korzeniowy zniszczonych już drzew.

Jak się okazało na przycięcie czy wycięcie drzew Urząd Miasta nie wydawał żadnej zgody! Wobec powyższego, wezwano Straż Miejską, przybyli urzędnicy z rumskiego magistratu. Burmistrz Rumi, Elżbieta Rogala–Kończak powiadomiła o zaistniałym fakcie Policję, aby ustalono i ukarano sprawców. Zgodnie z art. 131 ustawy o ochronie przyrody za taki czyn grozi wysoka kara grzywny lub aresztu. 

W pierwszej chwili wydawało się być dla nas oczywiste, że winę za to ponosi inwestor, którego nazwisko widnieje na tablicy informacyjnej. Jak się jednak okazuje, w naszym wcześniejszym tekście obarczyliśmy inwestora odpowiedzialnością za ten czyn na wyrost, bowiem aktualnie trwa dopiero dochodzenie w sprawie ustalenia sprawcy ogłowienia drzew bez zezwolenia.  I jak na razie brak jest podstaw do stwierdzenia, że winę za to ponosi inwestor G. Szalewski. 

Jak tylko będziemy znali wyniki zakończonego  dochodzenia, poinformujemy o tym naszej stronie.Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Tadeusz Piątkowski

Pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej. W bieżącej kadencji, Rady Miejskiej, podobnie jak w poprzednich, pracuje w Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Wielokrotnie jej przewodniczył. Przez wiele ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.