Najważniejsze informacje

29.04.2013 PO PRZECIW MIESZKAŃCOM...

Czy zbudujemy tunel pod torami przy Piłsudskiego?


Nowy Zarząd Platformy Obywatelskiej w Rumi podjął uchwałę, iż PO będzie głosować przeciwko budowie tunelu pod torami PKP na przedłużeniu ul. Piłsudskiego i dlatego plan Centrum nie został uchwalony. Przeciwko głosowali: PiS -F.Mosa, A.Januszewski, S. Ptach, J.Semmerling, Samorządność  M.Bochniak, K.Klawiter,J.Wolański,  2 radnych PO M.Pasieczny, A.Sinicki oraz 2 radnych niezależnych B.Formella, P.Labuda. Tunel na przedłużeniu ul. Piłsudskiego jest najtańszym i możliwym do realizacji już w przyszłym roku. W programie tzw. Schetynówek możemy dostać dofinansowanie w wysokości ok 3 mln. zł, właściciel terenu inwestycyjnego naprzeciw Białego Dworku także jest zainteresowany dofinansowaniem tej inwestycji, a i Powiat Wejherowski mógłby dołożyć pieniądze, albowiem jest to połączenie dwóch dróg powiatowych. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Gdańsku projekt ten pozytywnie zaopiniowała. Z przeprowadzonych przez nich analiz wynika, że tunel odciąży skrzyżowanie przy Dworcu w Rumi. W miesiącach letnich bardzo poprawiłoby to komunikację dla całej Szmelty, Zagórza i Janowa Leśnego z centrum Rumi. Rozpoczęliśmy prace nad zmianą Studium Zagospodarowania Miasta, w którym dogłębnej analizie zostaną poddane inne lokalizacje dodatkowych połączeń obu części Rumi nad lub pod torami. Ale już teraz widać, że każde z nich będzie bardziej kosztowne, a źródeł na zdobycie zewnętrznego dofinansowania na te zadania nie widać. W następnym rozdaniu środków z Unii Europejskiej nie będzie pieniędzy na dofinansowanie lokalnych inwestycji komunikacyjnych, a tak właśnie jest postrzegany, z perspektywy Gdańska, nasz problem przecięcia Rumi przez tory i drogę krajową nr 6.
E.Rogala-Kończak

PS Zapraszamy do udziału w ankiecie na  temat tunelu tutaj.


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Henryk Grinholc

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność charytatywną. Wspomaga organizacje pozarządowe, kościoły, mieszkańców. Beneficjenci różnych akcji pomocowych zawdzięczają mu wsparcie zarówno finansowe ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.