Najważniejsze informacje

29.09.2017

Kto wybierał projekty Budżetu Obywatelskiego?

Gala Budżetu Obywatelskiego 2018 odbędzie się w czwartek (5. października) o godzinie 17:15 w Galerii Rumia (p. I, sala Multikina). Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane wyniki tegorocznego głosowania, które trwało od 18.09 do 2.10 - prawo udziału miał każdy mieszkaniec miasta Rumi. Możliwe było oddanie jednego głosu na projekt inwestycyjny i jednego na projekt prospołeczny. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogły zagłosować w Stacji Kultura, w filiach Miejskiej Biblioteki, w Urzędzie Miasta (Biuro Obsługi Mieszkańców), za pośrednictwem mobilnych punktów. 

W sierpniu Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego dokonała weryfikacji i spośród 36 zgłoszonych wniosków wybrała 30, które spełniają warunki formalne. Zakwalifikowało się 7 projektów inwestycyjnych i 13 prospołecznych. Dotychczas na projekty przeznaczono blisko 5 000 000 złotych. W tym roku na budżet przeznaczono 1,5 miliona złotych. 

I znowu były przysłowiowe „kwiatki”…

W ubiegłym roku pod koniec Gali Budżetu Obywatelskiego jeden z mieszkańców wyraził zdziwienie wysokością poparcia, które uzyskał projekt parkingu przy ulicy Pułaskiego w Rumi. Bo jeśli mieszkańcy byli mu przeciwni, to jak uzyskał 487 głosów? Poza tym projekty zgłasza 7 radnych miasta, 4 szkoły, komendant straży miejskiej i właściciel dużej inwestycji….

W tym roku głos oddały przedszkolaki ze Słonecznej Jedynki. 

„Samo głosowanie poprzedziła lekcja obywatelska na temat formuły Budżetu Obywatelskiego i wszystkich projektów. To co wyróżnia Rumię na tle innych miast, to właśnie fakt, że zagłosować może każdy mieszkaniec- bez względu na wiek” (cytat za rumia.eu). 

Wprawdzie dzieci te nie potrafią nawet czytać, ale nic to, zapewne potrafią zrozumieć „formułę Budżetu Obywatelskiego” i mądrze oddać głos… Tylko czy to faktycznie one wybierały? 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.