Najważniejsze informacje

14.06.2017

Droga Popiołowa to nie wszystko. Radny Piątkowski z Gospodarności ostrzega

„Popiołówka”, która będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych nie stanie się jedynym zmartwieniem Rumi. Na tunel, który Burmistrz Pasieczny chciałby wybudować w Janowie potrzebne będzie następne grubo ponad 20 milionów złotych, a co gorsza może z tego wynikać potrzeba wykonania kolejnych inwestycji, za które też trzeba będzie zapłacić (choć kompletnie nie wiadomo ile…). Czy Michał Pasieczny chce wygrać następne wybory pokazując dość "szalone" wizje? 

Ale po kolei. Podpisany został drugi w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy list intencyjny w sprawie budowy tzw. Drogi Trzech Powiatów. Ulica powstanie w miejscu obecnej drogi technicznej elektrociepłowni - „Popiołówki” (swoją drogą serwis Trojmiasto.pl wytknął ostatnio, że „w kwestii budowy nic się nie ruszyło”, ale podpisany został kolejny list...). Koszty tej drogi mają wynosić od 25 do 50 milionów złotych. Jeśli Rumia będzie pokrywać je w wysokości 33 procent to z budżetu gminy trzeba będzie „wyciągnąć” aż od 8 do 16 milionów złotych

Druga sprawa. W poniedziałek (29 maja) w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Burmistrz Pasieczny podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi”. 

„Inwestycja Gminy Miejskiej Rumia (w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – dofinansowana ze środków unijnych) zakłada budowę dwóch parkingów z obu stron linii kolejowej, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych i parkingu dla rowerów, chodników i budowę tunelu doprowadzającego zbiorową komunikację do dworca PKP i tworzącego funkcjonalny oraz spójny system w Rumi. Planowana wartość projektu kształtuje się na poziomie 35 mln 930 840 zł. Planowana wartość dofinansowania jakie otrzymała Rumia wynosi 12 mln 960 000 zł”.

Jakby nie liczyć trzeba znaleźć, nie wiadomo skąd, jeszcze prawie 23 miliony złotych - radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski przestrzega  

Po pierwsze czemu Rumia ma finansować „Popiołówkę” w 1/3 wysokości kosztów? Nikt oczywiście nie kwestionuje celowości budowy tej drogi, ona jest potrzebna, ale największe korzyści będzie mieć Gdynia, a nie Rumia. Po drugie, gdy droga będzie budowana to niemalże w tym samym czasie trzeba będzie wyłożyć pieniądze na tunel, który - jeśli faktycznie zostanie wybudowany w Janowie - nie do końca wiadomo komu będzie służyć? Tunel powinien być zbudowany w okolicy obecnego urzędu, dzięki czemu scaliłby miasto, a tak ruch zostanie włączony do spokojnej dzielnicy, jaką jest Janowo. To będzie wiązało się z dodatkowymi inwestycjami, np. tamtędy dzieci chodzą do szkoły, więc dla ich bezpieczeństwa trzeba będzie postawić światła. 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Jolanta Staszewska

Bezpartyjna, zamężna, dwie córki, związana z Rumią od 18 lat. Wykształcenie wyższe, nauczyciel, były dyrektor Gim 2 w Rumi. Wieloletni praktyk i specjalista do ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.