Najważniejsze informacje

29.05.2017

Jest za mało dzielnicowych, mówi radny Piątkowski

Aktualnie policja ma w Rumi siedmioro dzielnicowych, którzy część służby spędzają za biurkiem, a nie w terenie. 

- Chciałbym, żeby dzielnicowy to był taki policjant, który po mojej dzielnicy od rana do wieczora chodzi, jeździ rowerem, może samochodem, ale żeby go mieszkancy widzieli. Żeby nie zajmował się „pisaniem” na komendzie, ale bez przerwy przebywał w czasie pracy w dzielnicy. Oczekuję tego, tak samo jak inni mieszkańcy, a jak jest w rzeczywistości? - pytał na sesji Tadeusz Piątkowski w czasie omawiania spraw związanych z bezpieczeństwem, co było głównym punktem Sesji RM.   

Komendant komisariatu w Rumi Ireneusz Szmurło stwierdził, iż ideałem by było, żeby podczas codziennej służby dzielnicowi byli osiem godzin w terenie. - Nie ukrywam, że do tego zmierzamy, takie są założenia. Komenda Główna Policji niejako wyszła na przeciw oczekiwaniom pana radnego i zmieniając zapisy dotyczące służby dzielnicowych doprowadziła do tego, że zabrano im wiele czynności administracyjnych, którymi do tej pory się zajmowali. Musieliśmy więc tak przeorganizować pewne rzeczy w komisariacie, żeby dzielnicowi jak najwięcej czasu spędzali w terenie. Ale nie da się uniknąć całej tej biurokracji i tego, że pewne rzeczy są zapisane w obowiązkach dzielnicowych.  

Ile procent czasu pracy dzielnicowy spędza w dzielnicy, a ile na komendzie, na pracach biurowych?, dopytywał Tadeusz Piątkowski. - Bo przy obecnej technice słabo to do mnie trafia, że dzielnicowy musi wykonywać jeszcze jakieś inne obowiązki. 

Komendant komisariatu poinformował, że dzielnicowy spędza do 60-70 procent czasu w terenie, a 30 procent jest marnotrawione na inne czynności, ale nie da się tego obejść. 

Na sesji zaprezentowała została mapa zagrożeń, która ma służyc poprawie bezpieczeństwa (policja ma 5 dni na zweryfikowanie zdarzenia, ale policjanci codziennie zapoznają się z nowymi "znaczkami" - jeśli się potwierdzą to są one weryfikowane już w trakcie codziennej służby). 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.