Najważniejsze informacje

27.05.2017

Radny Gospodarności pyta o "Popiołówkę"

"Którędy dostaniemy się do „Drogi Popiołowej?”, pytał radny Gospodarności Tadeusz Piątkowski na sesji Rady Miejskiej Rumi. Czy tylko przez ulicę I Dywizji Wojska Polskiego, czy będzie jakieś "przebicie” Kazimierską żeby mieszkańcy mieli ułatwiony dojazd? Sprawa druga to ogródki działkowe, których użytkownicy są zaniepokojeni. 

Burmistrz Pasieczny odpowiedział, że możliwość dojazdu z I Dywizji Wojska Polskiego, Dębogórskiej będzie na 100 procent, natomiast w późniejszym czasie drogi, które będą dochodziły do Popiołowej to Kazimierska, czy przy ogrodach działkowych, bo „Popiołowa" ma komunikować te tereny”. Natomiast sekretarz miasta Ryszard Grychtoł powiedział, że z Kazimierskiej wprawdzie będzie można wjechać, ale jednak poprzez I Dywizji Wojska Polskiego. "Musimy pamiętać, że na skraju terenów przemysłowych jest zarezerwowany pas pod przyszły OPAT”, stwierdził. 

Rady Piątkowski przypomniał, że inwestycja niepokoi działkowców. "Droga Popiołowa przebiega bardzo blisko ogródków działkowych i jest spore zaniepokojenie. Gdybyśmy zrobili od strony Kazimierskiej "przebicie", jeśli nie do samej „Popiołowej" to do działek to wtedy można zrezygnować z dość skomplikowanego wjazdu”, zaproponował Tadeusz Piątkowski. 

Działkowcy mają być informowani na bieżąco o tym, co się dzieje z tą inwestycją, a jeden z pomysłów, który - w związku z ogródkami - już się pojawił to postawienie ekranów chroniących ich przed hałasem. 

Na sesji padły zapowiedzi, że również powiaty wejherowski oraz pucki mają włączyć się w inwestycję. - Mam nadzieję, że również finansowo - zauważył Tadeusz Piątkowski (droga bdzie liczyć około 7 kilometrów, ale ze względu na podmokły grunty koszt jej realizacji wyceniany jest aż na 25 - 50 milionów złotych).  

Droga powstanie w miejscu obecnej drogi technicznej elektrociepłowni, tzw. „Popiołówki”. Aktualnie trasa ta łączy ulicę I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi oraz okolicy Rajskiej i Długiej w Dębogórzu - Wybudowaniu z ulicą Pucką w Gdyni. Jest to popularne miejsce letnich przejażdżek rowerowych, bowiem obecnie ulica jest bardzo wąską drogą prywatną, zamknięta dla części ruchu samochodowego (aby z niej skorzystać należy mieć przepustkę). Nowa droga będzie ułatwieniem dla mieszkańców dojeżdżających do Gdyni, którzy obecnie nie mają alternatywy drogowej dla ulicy Hutniczej lub Morskiej, przyda się również do skomunikowania terenów inwestycyjnych. 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Zbigniew Rachwald

Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Pomóż Sąsiadowi” w dziele pomocy w nauce rumskiej młodzieży. Z ramienia Rady Nadzorczej SM. „Janowo” współuczestniczy w redagowaniu sp ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.