Najważniejsze informacje

05.05.2017

36 propozycji do Budżetu Obywatelskiego

Do 28 kwietnia (ostateczny termin) złożone zostały 23 projekty inwestycyjne oraz 13 projektów prospołecznych (znacznie mniej niż roku temu!) Z nich wyłonione zostaną te spełniające wszystkie wymogi formalne i merytoryczne. Swój projekt złożyć mógł każdy mieszkaniec miasta Rumi, który zebrał przynajmniej 15 podpisów mieszkańców. Podział był na te inwestycyjne (place zabaw, boiska, nowe nasadzenia, remonty) - wówczas kwota projektu nie mogła przekroczyć 200 tys. zł oraz prospołeczne (zajęcia rekreacyjne, warsztaty plenerowe, koncerty) - wówczas kwota projektu nie mogła przekroczyć 50 tys. zł. 

W projekcie budżetu miasta Rumi na 2018 r. na realizację budżetu obywatelskiego przewidziana jest kwota 1,5 mln zł. Koszty szacunkowe projektów weryfikowane są na podstawie danych z lat ubiegłych, doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych miasta.

Jakiś czas temu w Internecie pojawiła się strona "Beka z budżetu obywatelskiego Rumi". Jest pod adresem https://www.facebook.com/bekazbudzetuobywatelskiegowRumi. Przytaczamy pod zastanowienie wszytkich kilka komentarzy z tej strony (autorzy nieznani):

* Pod koniec gali rumskiego budżetu obywatelskiego jeden z mieszkańców wyraził zdziwienie wysokością poparcia, które uzyskał projekt parkingu przy ulicy Pułaskiego w Rumi - jeśli mieszkańcy byli mu przeciwni, to jak uzyskał 487 głosów?

* Budżet Obywatelski - projekty zgłasza 7 radnych miasta, 4 szkoły, komendant straży miejskiej i właściciel dużej inwestycji. Wygrywa Straż Miejska, 3 radnych, 2 szkoły, projekt któremu PR robił burmistrz i oczywiście inwestor - z projektem przeciwko któremu byli mieszkańcy. Niesamowite.

* Radni decydują o tym co jest finansowane z budżetu miasta, w tym jaka kwota jest przeznaczona na budżet obywatelski, a później składają tam swoje projekty - przecież mogliby bezpośrednio w budżecie miasta... 

 

 


Pozostałe aktualności:

Więcej w archiwum

Kim jesteśmy

Kontynuujemy tradycje zapoczątkowane kilkanaście lat temu, w ugrupowaniu "Zasady, Nie Układy”. Ta nazwa to niezmienne credo naszego działania.

więcej >>

NASI RADNI: Józef Chmielewski

Wybrany z okręgu nr 1. Członkiem Rady Miejskiej Rumi jest piątą kadencję. W latach 2002-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady. Rada Miejska pod jego przewodnictwem we ...

więcej >>

Pół żartem, chociaż serio

To sprawy zbyt poważne, by mówić o nich serio Ludzie, miasto, władza, życie. Opinie, spostrzeżenia i komentarze radnych Gospodarności.